Standing Committees

Budget Committee

Delegates

Willum Þór Þórsson
Chairman
Haraldur Benediktsson
1st Deputy Chairman
Inga Sæland
2nd Deputy Chairman
Ágúst Ólafur Ágústsson
Birgir Þórarinsson
Björn Leví Gunnarsson
Njáll Trausti Friðbertsson
Páll Magnússon
Steinunn Þóra Árnadóttir

Observer

Þorsteinn Víglundsson

Committee Secretaries

Jón Magnússon
Ólafur Elfar Sigurðsson

Economic Affairs and Trade Committee

Delegates

Óli Björn Kárason
Chairman
Þorsteinn Víglundsson
1st Deputy Chairman
Brynjar Níelsson
2nd Deputy Chairman
Bryndís Haraldsdóttir
Oddný G. Harðardóttir
Ólafur Þór Gunnarsson
Sigmundur Davíð Gunnlaugsson
Silja Dögg Gunnarsdóttir
Smári McCarthy

Observer

Inga Sæland

Committee Secretaries

Steindór Dan Jensen
Sigrún Rósa Björnsdóttir

Constitutional and Supervisory Committee

Delegates

Þórhildur Sunna Ævarsdóttir
Chairman
Líneik Anna Sævarsdóttir
1st Deputy Chairman
Guðmundur Andri Thorsson
2nd Deputy Chairman
Andrés Ingi Jónsson
Brynjar Níelsson
Kolbeinn Óttarsson Proppé
Óli Björn Kárason
Þorsteinn Sæmundsson
Þórunn Egilsdóttir

Observer

Inga Sæland
Jón Steindór Valdimarsson

Committee Secretaries

Elín Valdís Þorsteinsdóttir
Björn Freyr Björnsson

Environment and Communications Committee

Delegates

Bergþór Ólason
Chairman
Jón Gunnarsson
1st Deputy Chairman
Ari Trausti Guðmundsson
2nd Deputy Chairman
Guðjón S. Brjánsson
Hanna Katrín Friðriksson
Karl Gauti Hjaltason
Kolbeinn Óttarsson Proppé
Líneik Anna Sævarsdóttir
Vilhjálmur Árnason

Observer

Björn Leví Gunnarsson
Inga Sæland

Committee Secretary

Inga Skarphéðinsdóttir

Foreign Affairs Committee

Delegates

Sigríður Á. Andersen
Chairman
Rósa Björk Brynjólfsdóttir
1st Deputy Chairman
Logi Einarsson
2nd Deputy Chairman
Ari Trausti Guðmundsson
Bryndís Haraldsdóttir
Gunnar Bragi Sveinsson
Silja Dögg Gunnarsdóttir
Smári McCarthy
Þorgerður K. Gunnarsdóttir

Observer

Inga Sæland

Committee Secretaries

Stígur Stefánsson
Gunnþóra Elín Erlingsdóttir

Judicial Affairs and Education Committee

Welfare Committee